PANEMUNIŲ KULTŪRINIO TURIZMO MARŠRUTAI

Gelgaudiškis

Gelgaudiškis – miestas Šakių rajono teritorijoje, 15 km į šiaurę nuo Šakių, kairiajame Nemuno krante. Čia žmonės gyvenę jau V-VI amžiuje, o pirmosios rašytinės istorijos žinios pasirodė XVI a.

XV a. Vytauto Didžiojo politikas ir kultūrininkas Jurgis Gedgaudas čia pasistatė pilį ir įkūrė dvarą, o vietovė vadinta Gedigaudiškiu. LDK didysis kunigaikštis Aleksandras Gedgaudų palivarką padovanojo savo raštininkui didikui Jonui Sapiegai 1504 m., kurie ir laikomi miestelio įkūrimo metais.

Abu rūmų fasadai – su kolonomis, dailiomis baliustradomis, gražiais metalo dirbiniais ir kitais puošybos elementais, kurie dar gerai išsilaikę. Išilgai Nemuno kranto driekiasi 5,3 ha parkas su alėjomis, gazonais ir tvenkiniais. Tai ne tik vienas didžiausių Lietuvos parkų, bet ir pasižymintis sudėtinga struktūra.

Gelgaudiškio dvaro parke lyg iš dangaus nusileidusi spindi Žvaigždė, ji puikuojasi ir šio miestelio herbe. Šioje vietoje parke susikryžiuoja aštuoni keliai.

Nuo 2009 m. čia prasidėjo restauracijos darbai. Šiuo metu restauruotose rūmų erdvėse organizuojamos menininkų darbų parodos, koncertai, plenerai, ekskursijos, Gelgaudiškio kultūros centras, kuris rūpinasi kultūrine ir ūkine dvaro veikla, šalia teatralizuotų pažintinių ekskursijų čia organizuoja ir ekskursijas su šokių pamokomis, vyksta įvairaus žanro koncertai. Gelgaudiškio dvaras – taip pat ir plačiai žinomų festivalių, tokių kaip „Beatričės vasaros“, „Paežerių dvaro festivalis“, „Pažaislio muzikos festivalis“, „Kauno pilies festivalis“, dalyvis.    Teatralizuotos ekskursijos Gelgaudiškio dvare vyksta gegužės–spalio mėnesiais, o ekspozicijos – visus metus.

Į viršų
Žemyn